Tomáš Holý. Mýty x fakta. Ověřené skutečnosti a svědectví.

Pravda x nepravdivá tvrzení. Jak to doopravdy bylo.

Tomáš Holý byl mimořádný člověk, nadaný mladý herec, živý a vysoce inteligentní člověk. Nedávno uplynulo 50 let od jeho narození a také jsme si připomněli  i smutné výročí 30-ti let od jeho mladé tragické smrti v roce 1990.

O jeho životě i smrti se traduje řada nesmyslů, lží a mýtů, chtěných i nechtěných, nejen od bulvárních novin a časopisů.

(Tyto nesmysly a polopravdy jsou často paradoxně i uváděny na webech, webových stránkách nebo i v některých filmových databázích jako fakta, a navíc jsou ještě uvozovány nadpisy jako Svědectví o… Pravda o… apod. a hýří neověřenými, nevkusnými a navíc většinou nepřesnými či zcela nepravdivými detaily např. o jeho smrti.)

Zde je budeme vyvracet a uvádět na pravou míru. I na základě vašich dotazů na našem emailu jmenujusetomas@otakars.cz.

Nepravdivé tvrzení: Tomáš Holý byl bohatý, filmováním si vydělal spoustu peněz.

Tomáš si vydělal za svoje filmy relativně málo peněz, dětským hercům se v tzv. reálném socialismu vyplácelo tabulkových 120 Kč za den, což byla, i v tehdejší době a při Tomášově popularitě a neuvěřitelné sledovanosti jeho filmů, almužna. Tento honorář mu byl ve filmu Prázdniny pro psa navýšen na dvojnásobek. I tak si oproti dospělým hercům vydělal na tehdejší dobu velmi málo.

Nepravdivé tvrzení: Tomáš Holý byl součástí zlaté mládeže

Kromě toho, že si Tomáš, přes nesmírnou popularitu filmováním příliš nevydělal, Tomáš navíc od dětství po rozvodu rodičů bydlel a žil až do své smrti pouze s maminkou v dosti obyčejném bytě, kde s nimi zpočátku bydlela i Tomášova prababička.

Šlo o byt 1+1, ke kterému si rodina nelegálně udělala zazděním z balkonu malinký kuchyňský kout.

KOUPIT ZDE
FACEBOOK

Když musel Tomáš např. na gymnáziu zaplatit povinně odbírané sovětské časopisy, musel počkat, až bude maminka brát výplatu.
Proto také dělal i při studiu řadu brigád, od úklidu až po pomocné stavební práce.
Osobně se Tomáš stýkal s různorodou skupinou lidí, včetně těch starších, z vrstevníků přátelil, tak jako většina lidí, hlavně se spolužáky ze základní, střední, či později vysoké školy, a ti se rekrutovali opravdu z různých sociálních a společenských skupin tehdejšího socialistického Československa. Většinu z nich spojovala jen inteligence a přístup k životu a tehdejšímu režimu. Nešlo tedy, až na naprosté výjimky, o děti z bohatých či prominentních rodin v tehdejším režimu.

Tomáš sám, pokud už se účastnil nějakých večírků, tak ty se jako u většiny mladých tehdejší doby konaly buď u něj nebo u kamarádů doma (v době kdy tam nebyli rodiče). Pokud už navštěvoval restaurace, tak většinou ty místní, nuselské, a cenově pro studenty dostupné (tehdy označované jako restaurace III. a IV. cenové skupiny).

Nepravdivé tvrzení: Tomáš Holý přestal hrát, protože už nebyl roztomilým dítětem a tudíž ho přestali režiséři obsazovat.

Tomáš se rozhodnul přestat hrát sám cca v 11 letech. Potom dodělal již jen dohodnuté projekty a filmování o svojí vůli opustil.
Celá jeho filmová kariéra tak trvala šest let, nejintenzivnější část čtyři roky.

Nabídky na natáčení dostával dál až do konce svého života a všechny je bez výjimky odmítnul.

Ve vyšším věku samozřejmě už nebyl dětsky roztomilý, ale jeho herecký talent, kterým ovšem jen občas bavil své pouze nejbližší přátele (a nikdy ne na veřejnosti), byl však nesporný.

Naposledy odmítnul spolupráci s režisérkou Poledňákovou v pokračování filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Třetí pokračování se původně jmenovalo se Jak Anděla viděla anděla. Scénář vznikal v letech 1988–89. Vznikly nejméně dvě verze scénáře. Marie Poledňáková oslovila Tomáše Holého, tehdy studenta práv. Tomáš odmítnul, proto vznikla druhá verze scénáře, ve které měl pouze symbolickou roli, v několika málo záběrech, kdy jako Vašek totiž odjede na námořnickou akademii. S tím Tomáš Holý navzdory opačnému tvrzení na Wikipedii dle svědectví více přátel, s kterými se o tom bavil, také zcela jasně nesouhlasil. (Marie Poledňáková se roce 2000 k projektu vrátila, přepracovala jej a nakonec z toho vzniknul film Jak se krotí krokodýli. Postavu Vaška převzal Jiří Mádl.)

Tomáš také odmítnul účast ve všech filmových a televizních estrádách, kam byl zván. Jediným vybočením byla vyžádaná přátelská pomoc Jaroslavu Čvančarovi a skupině Taxmeni, které na poslední chvíli vypadnul houslista. Tomáš ho pouze imituje (na housle nikdy nehrál) v jediném televizním vystoupení.

Nepravdivá jsou také tato dvě protichůdná tvrzení: Tomáš Holý, který se zabil při autonehodě před ní nepil. X Tomáš byl znám v místě nehody jako člen zlaté mládeže, zde často jezdil opilý na diskotéky do Boru apod.

Zde jsme si jako autoři tohoto webu dovolili na základě prokázaných svědectví celou věc opravit přímo i na Wikipedii, takže se zde budeme částečně citovat:
Nehoda a její okolnosti jsou popsány podrobně a přesně dle očitých svědků, kamarádů i spolujezdce, který s Tomášem při nehodě jel ve voze, v knize Jmenuju se Tomáš od Oty Karse, Tomášova kamaráda a člověka, který osobně mluvil s velkou částí svědků, kteří s Tomášem v ten večer byli a později ho i po nehodě vyprošťovali.

V každém případě je nepochybné, že Tomáš před jízdou pil, za dobu cca dvou hodin, kdy seděli s kamarády v hospodě v Polevsku, kousek od chalupy jednoho z Tomášových přátel, vypil prokazatelně několik piv. Poté se jel ještě s jedním kamarádem projet. Nakonec se rozhodli k návratu zpět a havarovali s vozem asi 500 metrů od hospody. Tomáš byl na místě mrtev, většina z těch, co ho dostali ven z vozu, si to však nemyslela, a proto ho odvezli s pomocí kolem náhodně jedoucího vozu do Nového Boru, kde lékař konstatoval smrt.

Tomáš v žádném případě nebyl nikdy částí zlaté mládeže, která údajně v okolí na diskotékách často řádila, jak tvrdí některá média dodnes. V okamžiku nehody ale nebyl bez vlivu alkoholu, jak tvrdí zase jeho nekritičtí obdivovatelé. Byl to normální kluk, který udělal v té době dost běžnou chybu, za kterou ale oproti většině zaplatil svým životem.

Chcete se o Tomášovi Holém a jeho životě či filmování dozvědět víc?

Chcete se o Tomášovi Holém a jeho životě či filmování dozvědět ještě víc? Pak si pořiďte knihu Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. ve vašem knihkupectví, nebo si ji rovnou objednejte zde: https://www.kniha.cz/detail/kniha-450149-jmenuju-se-tomas

Kniha Jmenuju se Tomáš obdržela několik cen, včetně Magnesie Litera 2018 – Ceny čtenářů.

Grafický román o životě a filmování Tomáš Holý v hlavní roli pak jeho příběh vypráví z jiného úhlu a vizuálněji. Koupit si jej můžete např. na https://www.kosmas.cz/knihy/284770/v-hlavni-roli-tomas-holy/

Další knihy Oty Karse lze zakoupit např. u Kosmasu: https://www.kosmas.cz/autor/10419/ota-kars/

Pokud máte zájem o koupi e-knihy Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. můžete ji získat např. zde: https://www.palmknihy.cz/literarni-biografie/jmenuju-se-tomas-176804

Pokud máte zájem o audioknihu Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. kterou skvěle načetl Aleš Háma, ve formě CD, můžete si ji pořídit např. zde:
https://www.kniha.cz/detail/kniha-450149-jmenuju-se-tomas

Pokud máte zájem o audioknihu Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. kterou skvěle načetl Aleš Háma, ke stažení, můžete ho učinit např. zde:
https://audioteka.com/cz/audiobook/jmenuju-se-tomas