Kniha. Tomáš Holý.

Kniha Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý.

Jmenuju se Tomáš je výjimečná a jediná opravdu faktografická kniha o celém životě a filmování Tomáše Holého, herecké filmové hvězdy, syna, kamaráda a studenta gymnázia a později práv.

Kniha obsahuje kompletní seznam i popis všech filmů, ve kterých Tomáš hrál, jakožto místa, kde se jednotlivé filmy natáčely.

Kniha byla autorem, spisovatelem a úzkým přítelem rodiny Holých, Otou Karsem, také jako jediná! vytvořena v úzké spolupráci s tatínkem Tomáše Holého (tatínkem celá přečtena a autorizována, tatínek jinou knihu o Tomášovi Holém i přes některá tvrzení nikdy neautorizoval!) a na základě hloubkových rozhovorů spolu s téměř třicítkou Tomášových přátel, širší rodiny, lásek, včetně Lucie Bílé a pouze ověřených informací, rozhovorů a vyjádření herců, kteří s Tomášem hráli. A také unikátní a nikde nezveřejněné vzpomínky dětského spoluherce Miroslava Batíka, který s Tomášem v jednom filmu hrál (Upír ve věžáku).

Premiéra s vydavatelem a autogramiádou autora a a za účasti Tomášova tatínka, Václava Holého, proběhla v pražském Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Video z této akce je zde.

Na slavnostní premiéře knihy Jmenuju se Tomáš v klubu Šachta byla „kmotrou“ Lucie Bílá, jedna z osobně zpovídaných autorem knihy (viz výše). Její video z této premiéry knihy je zde.

Zajímavý rozhovor o Tomášovi Holém a knize Jmenuju se Tomáš s autorem Otou Karsem najdete zde.

Kniha má rozsáhlou obrazovou přílohu s fotografiemi osobními i filmovými, dokumenty a cenami. Je jasným, živým, osobním, vtahujícím stručným průvodcem všemi fázemi Tomášova života, ukazuje jeho kořeny, jeho dětství, jeho velký úspěch, těžké vyrovnání se se slávou, jeho rozhodnutí ukončit svoji filmovou kariéru, jeho studia, osobní život, přátelství, lásky, zábavu a jeho mladou tragickou smrt.

KOUPIT ZDE
FACEBOOK

Jmenuju se Tomáš tak zobrazuje skutečný příběh života Tomáše Holého, nahlížený různými blízkými lidmi ze všech zásadních období jeho života z rozdílných úhlů.

Obsahuje jen ověřená fakta, která se nejeví být jen pouhou zábavnou historkou, jež se mohla odehrát i jinak.

Neuvádí jen věci nejvíce intimní, ale zároveň ukazuje některé typické zábavné i vážné příběhy a příhody i proto, aby tento srdečný, upřímný a otevřený kluk a mladý muž byl v této knize skutečným člověkem a Tomášem, nikoliv slavnou hvězdou či neskutečným svatým.

Kniha o celém životě Tomáše Holého Jmenuju se Tomáš obdržela několik cen, včetně Magnesie Litera 2018 – Ceny čtenářů.

Knihu Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. seženete ve vašem knihkupectví, nebo si ji můžete rovnou objednat např. zde: https://www.kniha.cz/detail/kniha-450149-jmenuju-se-tomas

Kniha Jmenuju se Tomáš obdržela několik cen, včetně Magnesie Litera 2018 – Ceny čtenářů.

Grafický román o životě a filmování Tomáš Holý v hlavní roli pak vychází 10. června 2021. Koupit si jej můžete např. na https://www.kosmas.cz/knihy/284770/v-hlavni-roli-tomas-holy/

Další knihy Oty Karse lze zakoupit např. u Kosmasu: https://www.kosmas.cz/autor/10419/ota-kars/

Pokud máte zájem o koupi e-knihy Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. můžete ji získat např. zde: https://www.palmknihy.cz/literarni-biografie/jmenuju-se-tomas-176804

Pokud máte zájem o audioknihu Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. kterou skvěle načetl Aleš Háma, ve formě CD, můžete si ji pořídit např. zde:
https://www.kniha.cz/detail/kniha-450149-jmenuju-se-tomas

Pokud máte zájem o audioknihu Jmenuju se Tomáš. Tomáš Holý. kterou skvěle načetl Aleš Háma, ke stažení, můžete ho učinit např. zde:
https://audioteka.com/cz/audiobook/jmenuju-se-tomas

Knihu lze samozřejmě objednat i u dalších distributorů.
Namátkou
https://www.kosmas.cz/knihy/234714/jmenuju-se-tomas/
https://www.luxor.cz/product/jmenuju-se-tomas-zbo000108448
https://www.megaknihy.cz/biografie/299444-jmenuju-se-tomas.html?search_pos=1
https://knihy.abz.cz/prodej/jmenuju-se-tomas
https://knihy.heureka.cz/jmenuju-se-tomas-ota-kars_2/

První ukázka z knihy Jmenuju se Tomáš / Tomáš Holý:

Tomáš zavedl Lucku mezi svoje kamarády z Nuslí i právníky a většina jí ihned přijala. Lucka se tak brzy stala nedílnou součástí naší širší party.

„Vzpomínám si na úplně typickou příhodu s Luckou. Měli jsme sraz v hospodě a jako studenti jsme neměli moc peněz. Lucka přišla do hospody a měla pětikilo. To byly tehdy dost dobrý peníze, tak krát deset vůči dnešku, bych řek. Koupila si tlačenku s cibulí a Marlbora, to bylo něco, jak ta kombinace, tak ty cigára, my kouřili žlutý startky bez filtru, a kdo měl peníze tak Petry, výjimečně Sparty. Zbytek, něco přes čtyři stovky za nás utratila. A pak řekla, že teď už nemá žádný peníze na příštích několik dní. A neměla. Byla nesmírně štědrá a rozdala by se, i z toho mála, co tehdy měla. Tomášovi se hned strašně líbila, byla živelná, nesmírně přitažlivá a zcela svá. Pořád se spolu smáli.

Tomáš Holý s maminkou
Druhá ukázka z knihy Jmenuju se Tomáš / Tomáš Holý:

Opravdu Tomášovo filmování začalo takhle?
Ano, byl to skutečně a prokazatelně Tomášův strýc Jan F. Jindra, který Tomáše doporučil jako svého roztomilého a šikovného synovce vhodného jako záskok režisérovi Oldřichu Lipskému, když ten narychlo sháněl dětského herce do jedné malé role v komedii „Marečku, podejte mi pero!”.

Nakonec s Tomášem vznikla legendární humorná scéna filmu, v níž si starší roztržitý učitel chemie, kterého hraje František Filipovský, dlouho nevšimne příchodu malého žáka Matuly, představovaného právě Tomášem, který má předat vzkaz od ředitele školy.

Tomáš je před kamerou naprosto svůj a i v tak malé filmové etudce je hned vidět, protože je nejen dětsky milý, ale výborně a vtipně reaguje.
Spokojený režisér pak vezme Tomáše do svého dalšího filmu, kde už má přece jen o něco málo větší roli. Je to film „Ať žijí duchové!”.

Třetí ukázka z knihy Jmenuju se Tomáš / Tomáš Holý:

A …pokračuje:
…Nebo u něj doma jsme vprostřed obýváku nafoukli velký gumový člun a sedli si do něj a pluli, zabrali jsme jím celý obývák, to byla jeho maminka, ráda, když přišla z práce.

Jo, a jednou volali maminkám, to bylo tak ve třetí třídě, že si pro nás mají přijít do školy, protože máme vši. Ty byly tehdy všude dost často. Jenže jsme je ze třídy měli jenom my dva. Obě maminky se tehdy styděly a poslaly tam proto společně pro nás oba dva místo sebe mého tatínka. Tatínek nám na Náměstí bratří Synků koupil každému Ortosan a také nanuk – Pierota, abychom tolik netrpěli. Ale my jsme byli s Tomášem šťastný, že budeme mít tři dny karanténního volna, že nemusíme do školy. Tomáš vzal Ortosan, před cukrárnou mi jím postříkal kožíšek, co jsem měla na sobě, začal kožíšek drbat a k tomu mi říkal podle rad lékárnice: „Musíme to vydrbat důkladně!” A v podstatě mi ten kožíšek trochu poničil. Takovýhle fórky byly furt.

Pokud máte zájem, další ukázky z knihy jsou také zde.